Svätý Otec František svojou encyklikou Laudato si´ vedie k „ekologickému obráteniu", lebo povrchné riešenia technicko-normatívneho charakteru nepoukazujú na hlbšie príčiny súčasných ekologických problémov ľudstva súvisiace s individuálno-konzumných štýlom života mnohých. Namiesto často podsúvaného „myslím, užívam si, som nezávislý, a teda som" ponúka František alternatívu „milujem a slúžim druhým, a teda som". Otvorene hovorí o novej totalite liberálnej demokracie ako zmesi nekontrolovateľného konzumizmu, spoločenskej ľahostajnosti a mediálnej manipulácie s poukázaním na to, čím je človek duchovne vyprázdnenejší, tým viac potrebuje kupovať a konzumovať...
Inštitút Communio v spolupráci so Fakultou humanitných vied Žilinskej univerzity pripravili v septembri 2015 odborné sympózium „4E” na tému encykliky svätého otca Františka Laudato Si´. Názov sympózia 4E znamená ekológia, etika, energetika, ekonomika a svoje pohľady na tieto témy priniesli dborníci - Miroslav Saniga (Katedra biológie a ekológie v Ružomberku, Environmentálna subkomisia KBS), Michal Valčo (vedúci Katedry náboženských štúdií na ŽU v Žiline), Pavel Pavlásek (člen katedry mechatroniky a elektroniky na ŽU v Žiline), Branislav Staníček (administrátor Výboru regiónov EÚ v Bruseli, doktorát z geopolitiky získal na Sorbonne university v Paríži, licenciát z teológie na Katolíckej univerzite v Paríži a absolvoval medzinárodné právo na Harvard university v Cambridgei) a Jozef Žuffa (vedúci katedry Pastorálnej teológie v Trnave).
Časopis prináša analýzu aspektov encykliky Sollicitudo rei socialis, či článok Waltera Kaspera sa venuje „Pripusteniu ľudí k sviatostiam, ktorí sa po rozvode znovu zosobášili”. Zaujímavý rozhovor prináša so sestrou Magdalénou Sumilasovou, ktorá bola predsedkyňou Konferencie vyšších predstavených ženských reholí.
Viac sa dočítate v časopise, ktorý je dostupný online, klinutím dole.