Produkty
Nájdete nás
PIATOK, 22 novembra 2024 17:10
Najbližšie podujatia
Odkazy
Communio Missio v printe

Vrátiť sa k ideám zakladateľov




Brexit sa stal realitou a zaiste bude niekoľko týždňov top témou svetových médií. Budúcnosť ukáže, aké bude mať dôsledky pre Veľkú Britániu, Európsku úniu, ale predovšetkým pre obyčajných obyvateľov Európy. Samotné vystúpenie bude trvať niekoľko rokov, počas ktorých sa stretneme s množstvom negatívnych, ale verím, že aj pozitívnych dôsledkov.


Kto rozhodol?


Brexit ukázal aj jeden opomínaný fenomén. Za vystúpenie Veľkej Británie boli najmä ľudia v postproduktívnom veku. Pri vekovej skupine 65+ bolo iba 39% občanov za zotrvanie v EÚ. Analytici hodnotili kampaň pred referendom ako plnú manipulácie, poloprávd, lží a útočenia na emócie, zatiaľ čo racionálne argumenty zaostávali. Ak si zapneme večerné správy, pravidelne je ich súčasťou reportáž o podvedených senioroch, na ktorých sa nabalili tzv. „šmejdi" alebo podomoví podvodníci či falošní vnuci v núdzi. Brexit nám ukazuje, že seniori sú rovnako náchylní uveriť aj politickým populistom a podvodníkom. V prostredí demokratickej spoločnosti, ale aj cirkvi to znamená nutnosť začať pracovať so seniormi, formovať ich, pretože ich hlas vo voľbách alebo referende má rovnakú váhu, napriek tomu, že ich názory sú ľahšie manipulovateľné. Navyše, demografia a zlepšujúca sa zdravotná starostlivosť predpovedajú, že pri zásadných rozhodnutiach - aj politického charakteru -budú mať seniori ešte väčšiu váhu už v blízkej budúcnosti.


Výzvy


Nech sme chceli akýkoľvek výsledok britského referenda, brexit je realitou a výzvou pre Európu. Británia jasne poukázala na to, že EU stráca kontakt s obyčajnými ľuďmi. Štruktúry EU neboli vytvorené pre úradníkov a politikov, ale pre každého obyvateľa každej členskej krajiny. Hoci mnohé argumenty za vystúpenie z EU nemali racionálny základ, zazneli aj oprávnené výčitky. Únia má jedinečnú príležitosť vrátiť sa k ideám svojich zakladateľov, ktorí túžili po mieri, spoločnom budovaní prosperity a zotrvaní pri demokratických princípoch. Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie má teraz ťažkú úlohu, ale môže dokázať, že každá jedna členská krajina, hoci akokoľvek malá, je dôležitým partnerom. A Veľkej Británii želám, aby všetky ťažkosti zvládla a stala sa konštruktívnym partnerom pre novú EU.

 

Zdeno Pupík: „Briti sa vybrali vlastnou cestou."


Z výsledkov britského referenda som na jednej strane smutný, ba rozčarovaný, lebo sa môže naštartovať proces fragmentácie Európy, ktorý nevedno, ako sa bude vyvíjať. Britániu som považoval za základ európskych hodnôt aj inštitúcií. Briti sa však vybrali vlastnou cestou. A to ma na procese brexitu teší - že obyčajní ľudia dostali príležitosť rozhodovať sami o sebe - nech to dopadne akokoľvek.


Text: Dušan Václav

Späť